کشتار مردم غزه به دست صهیونیستها ،باید مسلمانان را به خود بیاورد " امام خامنه ای"

از خرمنگاه تا معماری

نمایش خبر : 1779 | تاریخ انتشار : 1394/10/23 11:24

به گزارش خبرنگار زرخبر، پرویز مختاری متولد 1315 از محله آسیابک شهر مامونیه مرکز شهرستان زرندیه، با بیش از 40 سال خدمت از مفاخر معماری کشور است.


مختاری دوران ابتدایی و راهنمایی را در روستای آسیابک گذراند و برای ادامه تحصیل به تهران رفت و دوران دبیرستان را آنجا سپری کرد.


وی در سال 1334 با قبولی در رشته راه و ساختمان توانست وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شود اما پس از چند ماه از دانشگاه اخراج شد.


مختاری پس از 11 سال، در سال 1345 بار دیگر در دانشکده هنر های زیبایی دانشگاه تهران پذیرفته شد و توانست در در سال 1352 در مقطع فوق لیسانس رشته معماری دانشگاه تهران، فارغ التحصیل شود.

وی از جمله کسانی بود که به علت فعالیت های سیاسی بخشی از زندگی خود را در زندان های شاه گذراند تا اینکه در سال 1357 با فراگیر شدن انقلاب اسلامی ایران، توسط مردم از زندان آزاد شد.

مهندس مختاری از سال 1361 "مهندسین مشاور آورث" را تاسیس کرد و به عنوان مدیر عامل تا به امروز در کار ساخت و ساز و آبادانی میهن عزیزمان ایران، قدم برداشته است.

 

پرویز درباره کودکی خود می گوید: « تابستان بود، روزی در خرمنگاه بودیم و خرمن را باد داده بودیم و گندم را توی جوال ریخته بودیم که به انبار خانه ببریم، سه سوار که یکی ژاندارم و دوتای دیگر مامور بودند از راه رسیدند و گندم ها را توقیف کردند. مشاجراتی بین ما و اطرافیان ما با ماموران در گرفت و نزدیک بود خویشان ما با بیل و جوور(ابزار خرمن کوبی) آنها را بزنند که پدرم مانع این کار شد، آنها گندم ها را بردند و ما اندوهگین و دل غمگین در مزرعه نشستیم، من کودک بودم و با خود فکر می کردم چرا باید عده ای بیایند و زور بگویند و هر چه که خواستند انجام بدهند، پدرم پس از دو سال دوندگی گندم ها را پس گرفت»

 اردیبهشت امسال، صد و شصتمین گفتمان هنر و معماری که به همت موسسه تاریخ شفاهی معماری و شهر سازی اندیشه معاصر برگزار می شود به نکوداشت مهندس پرویز مختاری به عنوان یکی از مفاخر ملی معماری کشور اختصاص یافت.

 

 

مختاری هم اکنون در سن 79 سالگی در تهران زندگی می کند و همچنان به فعالیت های معماری خود می دهد.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
خواندنی ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir