کشتار مردم غزه به دست صهیونیستها ،باید مسلمانان را به خود بیاورد " امام خامنه ای"
وقتی نظارتی وجود ندارد؛

لباس فرم؛ دغدغه والدین در آستانه سال تحصیلی جدید/تغییر سالانه رنگ لباس و تحمیل هزینه بر خانواده‌ها

نمایش خبر : 626 | تاریخ انتشار : 1396/06/07 10:33

 

به گزارش زرخبر ؛ به نقل از ندای تفرش، فصل تابستان هم در سومین ماه خود قرار دارد و هر روزی که می‌گذرد به زمان بازگشایی مدارس نزدیک‌تر می‌شویم. و تب و تاب خانواده برای خرید لباس فرم مدارس، لوازم التحریر، کفش و... افزایش می‌یابد.

تعیین رنگ، برش و نوع دوخت لباس فرم برای مدارس اتفاق جدیدی نیست. و در سال‌های گذشته در نظام آموزشی وجود داشته است. اما کیفیت پایین این لباس‌ها، سبب شده تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید، خانواده‌ها زمان بسیاری را صرف خرید لباس فرم برای دانش آموزان کرده و در طول سال هم ناچار هزینه مجددی را برای تهیه این لباس‌ها متحمل شوند.

تحمیل هزینه‌های گزاف به خانواده‌ها برای تهیه لباس فرم مدارس

فراهانی والدین یکی از دانش‌آموزان تفرشی گفت: فارغ از زمان تحویل و کیفیت لباس فرم مدارس پرداخت هزینه برای خانواده‌هایی که بیش از یک فرزند دارند به خصوص برای اقشار کم درآمد مشکل است؛ انتظار می‌رود آموزش و پرورش شرایط بهتر و مناسب‌تری را در بحث لباس فرم دانش‌آموزان فراهم کند.

وی با بیان اینکه باید آموزش و پرورش درخصوص ساماندهی تهیه لباس‌های فرم مدارس وارد شود، افزود: نظارت بیشتر بر عملکرد کارگاههای تولیدی در این زمینه می تواند مانع از بروز مشکلات بیشتر برای خانواده ها شود.

فرجی یکی دیگر از والدین دانش آموزان تفرشی در این رابطه گفت: فارغ از رنگ و مدل لباسها که تاثیر بسزایی در ایجاد علاقه‌ و انگیزه در دانش آموزان به ویژه در مقطع ابتدایی دارد، اما قیمتها بالا است و از طرف دیگر کیفیت پاوین لباس‌ها به گونه‌ای نیست که در سال‌های دیگر هم بتوان از آن استفاده کرد.

هر چند بحث کیفیت و قیمت لباس‌های مدارس بحث تازه‌ای نیست، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که در صورت نظارت و مدیریت‌های لازم از سوی آموزش و پرورش و انجمن‌های اولیا و مربیان می توان مشکلات موجود در این زمینه را برطرف ساخت.

نماینده انجمن اولیا و مربیان در شورای آموزش و پرورش تفرش:

قیمت بالای لباس فرم مدارس در تفرش/نبود نظارت بر قیمت‌ها و کیفیت لباس‌ها

امیر محمدی نماینده انجمن اولیا و مربیان در شورای آموزش و پرورش تفرش گفت: تهیه لباس متحد الشکل در مدارس امری الزامی است ولی در صورت مطابقت رنگ و مدل لباس سال گذشته با سال تحصیلی جدید، لباس های قبلی قابل استفاده است.

محمدی اظهار کرد: در صورت عدم تغییر رنگ و مدل لباس، هیچ تاکیدی برای تهیه لباس در سال تحصیلی جدید نیست. و معمولا در تفرش هر سال رنگ و فرم تغییر نمی‌کند.

وی افزود: اردیبهشت‌ماه هر سال، براساس بخشنامه‌ها، کلیات لباس فرم مدارس تعیین و در صورت موافقت مدارس، طرحهای جدید تعیین می‌شود.

نماینده انجمن اولیا و مربیان در شورای آموزش و پرورش تفرش با بیان این مطلب که انجام هرگونه تغییر در لباس مدارس با هزینه بالا انجام می‌شود، افزود: لباس فرم دانش‌آموزان به خصوص مقطع ابتدایی فاقد جیب است. اگر والدینی بخواهند ۲ جیب روی مانتو اضافه کنند حداقل باید ۱۰ هزار تومان اضافه‌تر به تولیدی‌ها بپردازنند تا این کار انجام شود که این مسئله مورد اعتراض برخی از والدین هم قرار گرفته است.

محمدی با اشاره به اینکه لباس‌ها به لحاظ کیفیت چندان مورد تایید اولیا نیست، ادامه داد: باتوجه به اینکه قیمت لباس فرم مدارس در تفرش در مقایسه با لباس عرضه شده در بازار شهرهای دیگر بالاتر است و باتوجه به قیمت از کیفیت لازم هم برخوردار نیست.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ نقشی در تعیین فروشنده یا کارگاه تولیدی برای اولیا ندارد، اظهار کرد: والدین برای تهیه لباس آزاد هستند و می‌توانند از هر مرکزی در سطح شهرستان لباس خرید کنند. هرساله پس از دریافت بخشنامه ها، فراخوانی انجام می‌شود و کارگاهها و اتحادیه پوشاک استقبال می‌کنند و برحسب دستورالعمل، مدل، جنس و حداکثر سقف قیمت فروش لباس ارائه می‌شود.

نماینده انجمن اولیا و مربیان در شورای آموزش و پرورش تفرش گفت: آموزش و پرورش و انجمن اولیا و مربیان، هیچ نقشی در کیفیت و کمیت لباس‌های متحدالشکل مدارس ندارد. قیمتها از سوی کارگاه‌ها براساس کیفیت پارچه، میزان پارچه استفاده شده، دوخت و... تعیین می‌شود.

محمدی با تاکید بر اینکه در تهیه لباس فرم مدارس کمتر از ۲۰ درصد آموزش و پرورش و انجمن نقش دارد، یادآور شد: انجمن اولیا و مربیان و آموزش و پرورش هیچ نظارتی بر کارگاه‌ها ندارند و این مهم هم در دستور کار نیست. اما این نیاز که بر کیفیت و قیمت لباس مدارس در تولیدی‌ها بیشتر نظارت شود، امری لازم است تا مشکلات والدین کاهش یابد.

وی ادامه داد: متاسفانه کارگاه‌ها به سمتی پیش می‌روند که تامین منافع شخصی آنها در اولویت است. در سال‌های گذشته مسائل و مشکلاتی درخصوص تفاوت قیمتها و... به وجود آمده بود که موجب ایجاد نارضایتی‌هایی نیز شد.

نماینده انجمن اولیا و مربیان در شورای آموزش و پرورش تفرش خاطرنشان کرد: کیفیت لباس‌ها به گونه‌ای نیست که حتی تا پایان سال دوام داشته باشند. چراکه کیفیت پارچه ها به خصوص برای مقطع ابتدایی بسیار پایین است.

از سویی دیگر، آموزش و پرورش تنها به بیان چارچوب‌های کلی تهیه لباس فرم مدارس اکتفا می‌کند و قیمتها و کیفیتها براساس نظر کارگاه‌های تولیدی است. همین امر سبب می‌شود تا بازارهای رقابت ناسالم گرم‌تر و اولیا در تهیه لباس‌های فرم مدارس سردرگم شوند.

همچنین محدودیت زمانی در دوخت لباس‌ها عامل مهمی در کاهش کیفیتها است که این مسئله نیازمند توجه بیشتر آموزش و پرورش و اولیا است تا با ابلاغ رنگها و مدلهای جدید، فرصت بیشتری برای دوخت لباسها باشد و والدین نیز دوخت لباس برای دانش آموزان خود را به ایام پایانی شهریورماه موکول نکنند.

مدیر یک کارگاه تولیدی لباس فرم مدارس در تفرش؛

ابلاغ طرح و الگوی لباس فرم مدارس در ماه‌های وقت اضافه/یک بام و دو هوای قیمت‌ها 

رقیه طالبی مدیر یکی از کارگاه‌های تولید پوشاک متحدالشکل مدارس در تفرش گفت: براساس نظر آموزش و پرورش، نوع پارچه لباس مدارس تراگال تعیین شده است که قیمت همین پارچه هم در بازار براساس کیفیت متفاوت است.

طالبی اظهار کرد: قیمت‌های تمام شده برای هر لباس، براساس پارچه و میزان پارچه استفاده شده، دوخت، اتو، بسته‌بندی و... تعیین می شود. ولی باتوجه به اینکه در این رسته و حرفه نیز به مانند بسیاری از مشاغل رقابت ناسالم هم وجود دارد و این می‌طلبد تا نظارت بیشتری از سوی مسئولین ذی‌ربط بر بازار صورت بگیرد.

وی افزود: با توجه به تعداد کم کارگاه‌های تولیدی در شهرستان، این پیشنهاد را به آموزش و پرورش داده‌ایم که برای حذف رقابت‌های ناسالم بین کارگاه‌های تولیدی، دوخت لباس فرم هر مدرسه به یک کارگاه واگذار شود تا هر کارگاه ناچار به تهیه لباس فرم تمامی مدارس نشود، و باتوجه به حجم تولید برای اینکه متضرر نشود وارد رقابت ناسالم نشود.

طالبی بیان کرد: اگر مدارس مشخص شوند، کارگاهها براساس تعداد دانش آموزان، برآورد پارچه و دوخت لباس را خواهند داشت. نبود همکاری بین آموزش و پرورش و کارگاهها سبب شده این گونه مشکلات در کارگاهها افزایش پیدا کند که حتی در قیمت لباس‌های تولید شده نیز اثرگذار است.

وی مدیریت را لازمه کنترل کیفیت و قیمت کارگاه‌های تولید و فروش لباس فرم مدارس دانست و گفت: زمان ابلاغ طرح و الگوی لباس مدارس از سوی آموزش و پرورش هرساله در فصل تابستان صورت می‌گیرد که باتوجه به فرصت زمانی تا بازگشایی مدارس و حجم کاری به تبع کیفیت کم می‌شود.

وی ادامه داد: اگر ابلاغ الگو در اوایل سال انجام شود در فروردین و اریبهشت که حجم کار تولیدکنندگان کم است می‌توان فرصا بیشتری را صرف کیفیت کرد. و این خود ضمن حذف رقابت ناسالم در این بخش رضایتمندی خانواده‌ها را هم به همراه دارد.

طالبی با اشاره به قیمت بالای لباس فرم مدارس در این شهرستان خاطرنشان کرد: متاسفانه قیمت بالای مواد اولیه و هزینه‌ها در تفرش در مقایسه با سایر شهرها باعث شده که فروش هم نسبت به بقیه شهرستان‌های همجوار افزایش داشته باشد. به عنوان مثال قیمت یک دوک نخ ۲۵ درصد بالاتر از سایر شهرها است و همین هزینه‌ها سبب می شود که قیمت تمام شده لباسها نیز افزایش یابد.

مسئله لباس فرم مدارس در تفرش نیازمند نظارت و مدیریت بیشتر از سوی ادارات مرتبط است تا والدین با مشکلات کمتری روبرو باشند. وجود نگاه فراگیر و همه جانبه نسبت به این موضوع همراه با درکی صحیح از شرایط اقتصادی خانواده‌ها، می‌بایست به اخذ تصمیمات صحیح و قاطع‌تر منجر شود تا ضمن قرار نگرفتن خانواده‌ها در تنگناهای مالی و حذف رقابتهای ناسالم بین کارگاهها، خانواده ها به سمت خرید لباس فرم مدارس با کیفیت بالاتری هدایت شوند.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
خواندنی ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir