کشتار مردم غزه به دست صهیونیستها ،باید مسلمانان را به خود بیاورد " امام خامنه ای"
تهدیدهای ژاندارمری اراده‌ام برای عکاسی را محکم‌تر می‌کرد

انقلاب به روایت عکاس تفرشی/تصاویر تظاهرات را برای روزنامه «کیهان» می‌فرستادم

نمایش خبر : 232 | تاریخ انتشار : 1396/11/21 09:44

 

به گزارش زرخبر؛ به نقل از ندای تفرش، این روزها، پس از گذشت ۳۹ سال از انقلاب اسلامی، خاطرات آن دوران در قاب تصاویر، هنوز هم یاد و حال و هوای آن روزها را به خوبی زنده نگاه داشته است.

در شهرستان تفرش نیز وقایع مختلفی در دوران انقلاب رخ داده است که هنرمندان و عکاسان آن را در قالب تصاویر به ثبت رسانده‌اند.

حمزه رضایی هنرمند و عکاس تفرشی از جمله افرادی است که توانسته با به تصویر کشیدن بخشی از جانفشانی‌ها و تلاش‌های مردم آن زمان، یاد و خاطره آنها را در اذهان زنده نگه دارد.

وی متولد ۱۳۳۳ در شهرستان تفرش است که عکاسی را به صورت تجربی آموخته است. در سال ۵۵ عکاسخانه «زاگرس» را در تفرش افتتاح کرده و تا سال ۸۱ نیز در این حرفه مشغول به کار بوده است.

عکاسی با سختی‌های متعدد در زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی

رضایی در گفتگو با ندای تفرش، گفت: در ابتدای افتتاح عکاسخانه، عکاسی را با یک دوربین «زِنیت» شروع کردم. البته آن سال‌ها عکاسی سخت‌تر از امروز بود، چراکه عکس‌ها به صورت سیاه و سفید چاپ می‌شدند و برای ظاهر شدن نیز به اتاق تاریک‌خانه نیاز بود.

وی ادامه داد: در ابتدای کار عکاسی، به دلیل وارداتی بودن کاغذهای مخصوص ظاهر کردن عکس، عکس‌ها با قیمت بالاتری فروخته می‌شدند، زیرا این برگه‌ها از کشورهایی نظیر چین، آمریکا و ژاپن وارد می‌شد و در مقایسه با سایر کاغذها گران‌تر بود.

رضایی در خصوص عکاسی در زمان تظاهرات تفرش در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب، گفت: در آن سال‌ها من به عنوان عکاس در تظاهرات حضور پیدا می‌کردم و سپس عکس‌ها را ظاهر و در تظاهرات بعدی بین مردم پخش می‌کردم.

تذکر متعدد نیروهای ژاندارمری به خاطر عکاسی از تظاهرات مردمی

وی با اشاره به تذکر نیروهای ژاندارمری ادامه داد: ماموران ژاندارمری در هنگام تظاهرات به من تذکر می‌دادند که عکس نگیرم. حتی تهدیدم کرده و می‌گفتند: «عکس‌برداری از تظاهرات مردمی برایم گران تمام می‌شود».

این عکاس پیشکسوت تفرشی گفت: روزی نیروهای ژاندارمری به عکاسخانه‌ام آمدند و تمامی آرشیو عکس‌ها را جمع‌آوری کرده و بردند.

رضایی اضافه کرد: یک روز مرا به ژاندارمری بردند و به خاطر عکاسی از تظاهرات، بازجویی شدم. ماموران از من سوال می‌کردند که چرا از تظاهرات عکس می‌گیری؟ من در جواب می‌گفتم چون کار من عکاسی است. پس از حدود یک ساعت سوال جواب و تهدید آزاد شدم.

انتشار تصاویر راهپیمایی تفرش در روزنامه کیهان

وی با اشاره به انتشار عکس‌هایش در روزنامه کیهان، گفت: اوایل انقلاب تصاویری که از راهپیمایی مردم تفرش تهیه کرده بودم، به دفتر روزنامه فرستادم که در روزهای بعدی در روزنامه کیهان منتشر شد.

این عکاس تفرشی با اشاره به یکی از خاطراتش افزود: قبل از فرار شاه از کشور، در یکی از تظاهرات مردمی تفرش، تظاهرکنندگان به ساختمان شهرداری اسبق که در خیابان امام خمینی(ره) بود، رفتند و از طبقه دوم ساختمان تصاویر شاهنشاهی و مستندات مرتبط با شاه را به پایین ریختند.

رضایی ادامه داد: در این راهپیمایی در حال عکس گرفتن از مردم بودم که ماموران ژاندارمری تذکر دادند که عکس نگیرم، اما من به حرف‌هایشان توجهی نداشتم.

وی با اشاره به شلوغ‌ترین راهپیمایی زمان انقلاب تفرش، خاطرنشان کرد: با اوج گرفتن تظاهرات مردمی در تفرش، کم‌کم بر جمعیت تظاهرکنندگان  افزوده می‌شد. شلوغ‌ترین تظاهرات سال ۵۷، راهپیمایی ۲۹ دی ماه است که مصادف با روز اربعین حسینی بود. آن روز جمعیت زیادی حضور داشتند و در طول راهپیمایی علیه شاه شعار سر می‌دادند.

 انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
خواندنی ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir