کشتار مردم غزه به دست صهیونیستها ،باید مسلمانان را به خود بیاورد " امام خامنه ای"
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد؛

ممانعت مافیای داخلی از ورود سرمایه‌گذاری‌ خارجی به بخش معدن/کارخانه فرآوری مواد معدنی؛ حلقه مفقوده توسعه معادن

نمایش خبر : 175 | تاریخ انتشار : 1396/12/15 07:33

به گزارش زرخبر، محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ندای تفرش، در خصوص وضعیت معادن استان مرکزی گفت: استان مرکزی معادن غنی ای دارد و جزو ۵ استان اول کشور از نظر منابع معدنی محسوب می شود که عمر برخی از این معادن، ۴۰۰ سال تخمین زده شده است.

منصوری اظهار کرد: تنها ۲۰ درصد از ظرفیت‌های معدنی استان مرکزی کشف شده و بهره‌وری و صادرات منابع استخراجی معدنی استان مرکزی پایین است.

وی افزود: برای افزایش صادرات، محصولات استخراجی باید به ارزش افزوده تبدیل شوند که لازمه این امر احداث کارخانه‌های جانبی در کنار معادن است. متاسفانه در حال حاضر با وجود معادن متعدد سنگ‌های تزیینی، ساختمانی، مرمریت و تراورتن در استان مرکزی، به دلیل فرآوری ضعیف، صادرات چندانی از این استان انجام نمی‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که معادن نیز همانند نفت می‌توانند در اقتصاد کشور و منطقه موثر باشند، بیان کرد: با توجه به قوانین جدید، بخشی از درآمد حاصل از فروش ظرفیت‌های استخراجی هر معدن، عاید روستاها، شهرها و استان‌های مجاور آن معدن می شود، که این امر می‌تواند در بخش‌های اقتصادی روستاها، شهرها و استان‌ها تحول ایجاد کند.

منصوری ادامه داد: بسیاری از معادن استان مرکزی، جنبه صادراتی داشته و حتی مواد خام آنها هم می‌تواند تاثیر مهمی در امر صادارت داشته باشد. ایجاد کارخانه‌های فرآوری در کنار معادن، راهگشای مصرف بهینه ذخایر معدنی است که در این صورت ارزآوری اقتصادی چند برابری را نصیب کشور می‌کند.

بهره‌وری معادن نیازمند تکنولوژی و دستگاه‌های جدید برداشت دقیق است

وی با بیان این مطلب که بهره‌وری معادن نیازمند تکنولوژی و دستگاه‌های جدید برداشت دقیق است، تصریح کرد: باید پذیرفت که توانمندی‌های موجود در فرآوری ظرفیت‌های استخراجی معادن، ضعیف است و برخی از محصولات به صورت خام به کشورهای خارجی فروخته می‌شود. تسهیل و ایجاد سرمایه‌گذاری خارجی به شرط ایجاد کارخانه در کنار معادن، سبب استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، تقویت فرآوری، اشتغال، اقتصاد و صادارت می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که اقتصاد معدنی می‌تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود، گفت: ذخایر نفتی روزی به پایان می‌رسند، اما معادن متعدد و ناشناخته زیادی در کشور وجود دارد که با بهره‌مندی از توانمندی‌ها و تکنولوژی‌های جدید می‌توان از طریق این معادن، برای کشور درآمد ایجاد کرد.

ممانعت مافیای داخلی از ورود سرمایه‌گذاری‌ خارجی به بخش معدن

وی ادامه داد: در حال حاضر مافیایی وجود دارد که سود اقتصادی سرشاری از معادن کشور کسب می‌کند. این مافیا اجازه ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی را نمی‌دهد تا فرآوری و استخراج بهینه‌تر انجام شود؛ البته دولت در رفع این امر می‌تواند موثر باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد از معادن استان مرکزی قابلیت سرمایه‌گذاری خارجی دارند که اشتغال، صادرات و ارزآوری را برای کشور و استان به ارمغان می‌آورند.

استان مرکزی ۵۳۵ واحد معدن کشف شده دارد که بیش از ۳ هزار و ۹۰۰ نفر در این معادن مشغول به کار هستند.

میزان ذخایر معادن کشف شده در استان مرکزی حدود ۱۳۲۴ میلیون تن و با ظرفیت استخراج سالیانه ۲۴ هزار و ۱۳۵ هزار تن است.

از ۵۳۵ معدن کشف شده در استان مرکزی ۱۲ واحد در شهرستان تفرش است که از این تعداد، ۷ واحد فعال است. تراورتن، باریت و خاک صنعتی از مواد معدنی موجود کشف شده در تفرش هستند که استخراج ذخایر معدنی در این شهرستان برای ۶۷ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
خواندنی ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir